Просторове 3D аудіо та динамічне відстеження положення голови

   AirPods Max ідеально підходять для просторового звуку.

   Технологія Spatial audio доступна на iPhone та iPad уже кілька років, оскільки він був представлений у iOS 14 та AirPods Pro у 2020 році.

   Apple знадобилося деякий час, щоб поширити цю технологію на більш широкий спектр пристроїв, але тепер ви знайдете її в останніх AirPods і AirPods Max, а також комп’ютерах Mac і Apple TV box.

   Просторове аудіо потрібне  для створення захоплюючого відчуття простору під час прослуховування музики чи  перегляду відео, дозволяючи музиці  ніби кружляти навколо вас, а також точно розміщувати окремі інструменти чи звукові ефекти з фільму в певних точках простору. Просторове аудіо схоже на  звук, який використовуються в кінотеатрах, але замість того, щоб розміщувати навколо себе кілька динаміків, просторове аудіо розроблено для роботи через навушники.  Використовується спеціальний алгоритм, який називаютєся HRTF (head-related transfer function), він перетворює “двовимірний” стереозвук у своєрідний «віртуальний об’ємний звук» за допомогою навушників.

   Apple — не єдина компанія, яка інвестує в розумні аудіотехнології. Формат 360 Reality Audio від Sony доступний у багатьох навушниках Sony, а також у потокових сервісах, таких як Amazon Music і Tidal, тоді як технологія 3D Sound Field від Yamaha стверджує, що використовує будь-який стандартний стереозвук і «підвищує» його до еквівалента п’ятиканального об’ємного звуку.

   Однак версія просторового аудіо від Apple насправді базується на форматі Dolby Atmos, який протягом багатьох років був стандартним форматом для саундтреків до фільмів і стає все більш популярним і для музичних записів. Просторове аудіо підтримується на останніх AirPods третього покоління (але не AirPods другого покоління, які все ще продаються), а також AirPods Pro та AirPods Max. Однак Dolby Atmos також широко підтримується на інших типах навушників і динаміків, тож вам не обов’язково мати комплект AirPods, щоб слухати просторове аудіо в Apple Music. Але, оскільки Apple є Apple, вона придумала власний додатковий поворот під назвою динамічне відстеження повороту голови. Це додаткова функція, яка працює в поєднанні з просторовим аудіо для музики чи відео, але для неї потрібні спеціальні датчики, які можуть відстежувати рухи вашої голови, коли ви носите навушники. Ці датчики вбудовані лише в AirPods третього покоління, AirPods Pro, AirPods Max і Beats Fit Pro, тому наразі це єдині навушники, які підтримують динамічне відстеження голови, а також просторовий звук.

   Ви можете використовувати динамічне відстеження  рухів голови під час прослуховування просторового аудіо в Apple Music, але воно найкраще працює для перегляду фільмів або відео, які мають саундтрек Dolby Atmos. Коли ви переглядаєте фільм із звуковою доріжкою Atmos, звук «фіксується», тож здається, що він надходить із того самого місця у ваших навушниках.  Коли відстеження голови вимкнено, звук панорамування завжди надходить із лівого навушника, оскільки звуковий супровід передбачає, що ви завжди дивитесь прямо на екран. Але коли ви вмикаєте відстеження голови, звук автоматично регулюється щоразу, коли ви починаєте відводити голову – фактично, якщо ви дивитесь на 180° від екрана, звук  перемикається на правий динамік. AirPods відповідно до руху на екрані.

   Просторове аудіо також працює для музики, яку ви транслюєте або завантажуєте зі служби Apple Music, якщо треки, які ви відтворюєте, позначено як такі, що підтримують «Просторове аудіо з Dolby Atmos». Просторове звучання може бути справді ефективним із рок-феєрією, або з танцювальними треками. Однак динамічне відстеження голови менш ефективно, коли ви слухаєте музику, особливо якщо ви також ходите з AirPods. Багато людей вважають, що постійна зміна напрямку звуку може відволікати увагу.

    Налаштування просторового звуку

   1 Звук навколо

   Ви можете отримати уявлення про те, як працює просторове аудіо, якщо зайдете в налаштування на iPhone або iPad. Панель налаштувань для AirPods показує, чим просторовий звук відрізняється від стерео, створюючи відчуття звуку навколо вас, а не лише лівого/правого каналів звичайного стерео.

   2 Центр управління

   Відкрийте Центр керування  AirPods, а потім натисніть і утримуйте регулятор гучності. Ви побачите повзунок гучності з двома меншими піктограмами під ним для налаштування шумозаглушення та просторового звуку. Просто торкніться піктограми Spatial Audio, щоб побачити доступні параметри.

   3 Просторові параметри

   За замовчуванням просторовий звук вимкнено, але у вас є два доступні варіанти, якщо ви вирішите його ввімкнути. Стандартна опція — Fixed, що означає, що звук не змінюється, якщо ви повертаєте голову або встаєте й рухаєтеся під час перегляду відео чи прослуховування музики.

   4 Відстеження голови

   Виберіть Head Tracked, щоб активувати функцію динамічного відстеження  рухів головою AirPod. Це відстеження  найкраще працює під час перегляду відео, оскільки воно може налаштувати звукову доріжку так, щоб звук рухався, коли ваша голова рухається, і завжди здавалося, що він надходить із екрана, на якому відтворюється відео.

    Порада від UkrMac 

   Якщо ваші AirPods підтримують просторовий звук, програма «Музика» автоматично відтворюватиме просторовий звук для треків, які підтримують Dolby Atmos. Якщо ви хочете слухати просторове аудіо за допомогою навушників не від Apple, перейдіть у « Налаштування» > «Музика» (iPhone та iPad) або «Музика» > «Налаштування» > «Відтворення» (Mac). Знайдіть опцію Dolby Atmos, а потім виберіть «Завжди увімк.».

   Крім простого вмикання або вимкнення просторового аудіо, ви можете скористатися функцією під назвою Персоналізований просторовий аудіо для покращення тривимірних звукових ефектів. Для цього використовується камера TrueDepth на iPhone X або пізніших моделях, яка також використовується для Face ID, щоб сканувати вашу голову та вуха та створювати персоналізований профіль, який точно налаштовує просторовий звуковий ефект відповідно до форми вашої голови.

   Ви можете поєднати Apple TV 4K з парою HomePods для справжнього просторового звуку.

   Навушники — не єдиний варіант для прослуховування просторового звуку.

   Ви можете відтворювати аудіо за допомогою вбудованих динаміків на iPhone 7 або пізнішої версії, останніх iPad і комп’ютерах Mac із мікросхемами M1/M2  Детальніше

   Ці компактні акустичні системи не ідеально підходять для створення насиченого, захоплюючого звуку, який справді потрібен для просторового звуку. Але ви можете використовувати Apple TV 4K, щоб підключити потужніші динаміки та звукові панелі для повноцінного перегляду домашнього кінотеатру – за умови, що ці динаміки також підтримують Dolby Atmos. Проте наразі немає динаміків, які б підтримували динамічне відстеження голови.